История
Какъвто и да е светът, умът винаги ще си задава въпроси. Знанието ще му отговаря, книгите ще захранват човешката духовност, а училището винаги ще бъде светът на младия човек и неговите възможности. Училището пренася през вековете родовата памет, националното самосъзнание и вековния опит на народа. Училището подготвя душите, за да покълне в тях семето на знанието, на словото и доброто дело. Училището е жив организъм, който има свое раждане, детство, разцвет, зрелост, старост.... Неговата история е споменът - една от най-скъпите човещини.
Как започна всичко
Първи септември 1968 г. е началото на нашия училищен летопис -105 ученика в 3 паралелки ПТУ (Професионално-техническо училище) с 2-годишен срок на обучение прекрачват прага на тогавашното училище по зелено строителство.
Първият директор е инж. Кузман Кузманов. Учениците с желание и усърдие се обучават в специалността "Монтьор и шофьор".
Съдбовност ли, сръчност ли нарочна или съзнателно дирене е събрала тук и първите учители: инж. К. Кузманов - Директор, Никола Бичаков - гл. счетоводител, Велка Андонова - секретар-касиер, Никола Владов - шофьор и учителите: инж. Шаул Бехар, Величка Чекаларова, Борислав Михайлов, Матей Матев, Кольо Колев, Стоян Караилански, Николай Найденов.
Началото е трудно - битови проблеми, недостиг на класни стаи в чуждата сграда, липса на нагледни материали и инструменти .
Само за 1 година, едва проходило, училището получава статут на СПТУ /Средно професионално техническо училище/ с 3-годишен срок на обучение и с 2 паралелки по специалността "Монтьор и водач на МПС ".
При избора на име на училището между Рудолф Дизел, Лихачов и Гоце Делчев се спират на последното, подчинявайки професионалните мотиви на по-висши: патриотичните.
За нуждите на обучението по практика построяват 3 работилници: дърводелна и механична, кабинет по машинно чертане и общотехнически дисциплини, шлосерство. Небивал романтичен порив вдъхновява учители и ученици, за да превърнат със своя труд в своя база ......бившите конюшни.
От 2-та година започва и кормилната практика в парк "Лаута". По същото време е определен терен за физкултурна площадка, който бързо е запълнен с баластров дренаж и асфалтиран. Първият учител по физическо възпитание е Данчо Даракчиев.
Дворът на училището е уникален и остава ценно наследство от Училището по зелено строителство. Редки дървесни видове и храсти, събирани от цял свят, са оформени в красив парк. По онова време към училището има прилежаща посевна площ, която достига чак до сегашното училище "Пеньо Пенев"
Съвместното съжителство с училището по зелено строителство продължава 3 години.
След него в сградата е настанено "Училище по фина механика" и се налага двусменно обучение.
През годините..
ПГ „Гоце Делчев“ се е доказала като образователна инситуция с множество постижения, проекти и преподаватели, които са стожери в специалностите си.
Специалности
+
Квалифицирани преподаватели
+
Проекта
+
Издания на ученически вестник